Oceń ten artykuł
(0 głosów)

30

Lis 2018

Napisane przez  Szymon Lepper
496 razy
Ostatnio zmieniany
piątek, 30 listopad 2018 12:13
Szkolne gry z historią w ZG ZNP

Szkolne gry z historią w ZG ZNP

22-23 listopada 2018 roku w siedzibie Zarządu Głównego ZNP w Warszawie miała miejsce konferencja „Szkolne gry z historią” poświęcona tematyce problemem nauczania historii, konstruowania programów nauczania tego przedmiotu oraz tematyce tzw. polityki historycznej. Konferencja została rozpoczęta przez kolegę prezesa Broniarza oraz dr. Ernsta Hillebranda, dyrektora Fundacji im. Friedricha Eberta. Część merytoryczna zainaugurowana została przez Freda van Leeuwena, wieloletniego sekretarza Międzynarodówki Edukacyjnej, wykładem „25 lekcji o edukacji i demokracji”. Konferencja składała się pięciu części panelowych: „Po co jest historia w szkole? Poszukiwanie modelu nauczania historii.”, „Wspólna historia, która dzieli”, „Wycieczka do muzeum?”, „Nieobecni, wymazani z historii”, „Zabrać historię historykom”.

W „Szkolnych grach z historią” wzięły trzy osoby z okręgu pomorskiego (Renata Knap-Godyń, Szymon Lepper, Joanna Odrowąż – Piramowicz), oto ich wrażenia:

Renata Knap-Godyń – prezes oddziału Czarna Dąbrówka

Konferencja „Szkolne gry z historią” miały formę dwudniowych spotkań panelowych. Inspiracją było wydanie  przez ZNP pozycji: „Czytanki o edukacji. Szkolne gry z historią”. Wyjątkowo ciekawe, mobilizujące do przemyśleń było przemówienie inauguracyjne Freda van Leeuven’a, byłego wieloletniego sekretarza generalnego Międzynarodówki Edukacyjnej „25 lat lekcji o edukacji i demokracji”. Zaproszeni twórcy  licznych wystaw muzealnych podpowiadali nauczycielom historii, jak twórczo skorzystać z wizyty w muzeum a nie dopuścić do zniechęcania uczniów takim spotkaniem. Najciekawszy wydał mi się panel: „Zabrać historię historykom”, o podejmowaniu inicjatyw przybliżających lokalną historię przez organizacje poza szkolne w Łodzi. Niezwykle interesujące były zagadnienia przybliżające „opowiadacza historii”, prof. Władysława Bartoszewskiego. Zachęcano do odwiedzenia wyjątkowo ciekawej wystawy poświęconej Jego osobie.Wiele gorzkich słów padło w ust samych nauczycieli szkół, którzy za swoje zajęcia przybliżające zagadnienia współczesnej demokracji, często spotykają się z oporem w swoich miejscach pracy. Ogromna rola spoczywa na ZNP w udzielaniu pomocy w podobnych sytuacjach.

Szymon Lepper – przewodniczący Gdyńskiego i Pomorskiego Klubu Młodego Nauczyciela ZNP

Zagadnienie polityki historycznej w dobie wielkiego zainteresowania polityków kształtem historii i zapowiedziami pisania historii na nowo jest niezwykle aktualnym zagadnieniem. Poszczególne panele dyskusyjne przybliżyły zagadnienie, lecz nie dały ostatecznej odpowiedzi co do akceptowalnej wizji polityki historycznej. Poszczególni paneliści stanowili ciekawą mieszankę osobowości i ujęć narracji historycznej. Debaty na pewno skłaniały do refleksji, czasem inspirowały a czasem uświadamiały jak odmiennie postrzegamy rzeczywistość. Konferencja jest dla mnie raczej drogowskazem albo może nawet niedokończoną mapą, która przy dalszej pracy może doprowadzić do stworzenia transparentnej wizji polityki historycznej, nie zaprzęgniętej w kierat przez żadną opcję polityczną, lecz w swobodzie prawdy historycznej kształtującej przyszłych obywateli.

Zdecydowanie najbardziej poruszające było wystąpienie Freda van Leeuvena, który wygłosił krótki wykład zatytułowany „25 lekcji o edukacji i demokracji”. Van Leeuven bardzo szybko pokazał, że przemawiając do sporej grupy ludzi czuje się jak ryba w wodzie. Kolejne minuty wykładu nakręcały go jeszcze bardziej i jego słowa zyskiwały mocy. Pojawiła się cała masa trafnych spostrzeżeń, uwag krytycznych i apeli o czujność. O czym mówił? Zwrócił uwagę jak bardzo sytuacja polityczna na świecie zaczyna przypominać tą z lat 30-tych XX wieku, kiedy coraz więcej sporów rozstrzygano przy użyciu brutalnej siły. Omawianych 25 lekcji jest w rzeczywistości listą rzeczy o których nauczyciele powinni pamiętać i realizować w codziennej pracy, co niejednokrotnie wymagać będzie od nas sporej odwagi. Według van Leeuvena tylko nauczyciele, stojąc na straży demokracji i dbając o edukację demokratyczną, mogą przezwyciężyć obecny kryzys półprawd i wierutnych kłamstw. Wagę edukacji i tworzących ją nauczycieli podsumował zdaniem: „demokracja umiera w ciemności”. Ponadto van Leeuven przedstawił ideę stworzenia międzynarodowych standardów zawodu nauczycielskiego, które miałaby gwarantować nauczycielom większą autonomię.

Nadchodzące wydarzenia

Brak wydarzeń

Zapisz się do ZNP

Aplikacja ZNP

90 lat ZNP w Gdyni

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.